Son Dakika
16 Temmuz 2024 Salı

Vecdi Gönül ‘Fethullah Gülen’i bitirme kararı’ Ahmet Necdet Sezer’e aittir dedi.

01 Aralık 2013 Pazar, 00:47
vecdi-gonul-fethullah-guleni-bitirme-karari-ahmet-necdet-sezere-aittir-dedi-529a635661da4

Tartışma yaratan MGK kararının altında imzası bulunan Vecdi Gönül, toplantının gündem maddesini dönemin Cumhurbaşkanı Sezer’in belirlediğini ve imzası bulunanların da ‘daha büyük bir sıkıntıyı önlemek’ adına itidalli davranarak tavsiye Çünkü, bunlardan tek bir tanesi bütün mürettebatımı saatten daha az bir sürede öldürebildi. Eğer sömürgeciler o gemiyi buldularsa, kim bilir kaç tanesi ortaya çıkmıştır. Anladınız mı? Her neyse, hepsi diskte var. Oradan bakarsınız. Sorusu olan? Ne var asker? Bu b.ktan üniformadan nasıl kurtulabilirim? Birazdan kurtaracağım, Hudson. Pekala. Beni iyi dinleyin. İşin düzgün bir şekilde ve adım adım yapılmasını istiyorum. ‘a kadar DCS ve taktik veritabanı asimilasyonunu hazır istiyorum. Mühimmatı yükleyin, silahlarınızı hazırlayın ve çıkarma hazırlıklarını bitirin. saatimiz var. Şimdi işe koyulun, millet. Peki şekerler, adamı duydunuz ve görevinizi biliyorsunuz, sizi pislikler, uyuşuklar. Hudson, gel buraya, gel. Vaktin az olması umrumda değil, Hudson. Bu işi bitireceksin. Haber Hey Çavuş, dudak kanserine yakalanacaksın. HaberOnbaşı, bu yükleme kapısı kapatılsın. Hemen! Haber Kaç tane kaldı, Spunkmeyer? Haber Sonuncu. İyi götür şunu. Arkadan çekilin. numarayı kontrol ettin mi? niteliğindeki kararı imzaladığını söyledi

Taraf gazetesinde önceki gün yayımlanan MGK belgesi ile ilgili Milliyet’e konuşan Milli Savunma Bakanı ve Ak Parti Antalya Milletvekili Vecdi Gönül İşlevsiz olan bu mu? Burada istepne gibi kaldım. Yapabileceğim bir şey var mı? Bilmem. Yapabildiğin bir şey var mı? Şu loaderı kullanabilirim. İkinci sınıf lisansım var. Buyurun lütfen. Nereye koyayım? . liman, lütfen. Biz bir takımız ve endişeye mahal yok. Geldik, ve yeneceğiz, ve hadlerini bildireceğiz, anlaşıldı mı? Görevimiz bu, şekerler. Gidiyoruz ve hadlerini bildiriyoruz. Pekala millet, hazır çizgisine! Haber Siz levent misiniz? Haber Evet. Haber Öyle mi? Haber Evet Haber Siz kimsiniz? Haber Leventiz, askeriz. Sıraya geç! Bugün bir kaçını indirelim. Hazır çizgisine geç. Kaldır şunu. Kaldır şunu, lanet olasıca. Hazır! Bir, iki, üç! Yürü, yürü, yürü! Yürü, yürü, yürü! Bir, iki, üç, dört. Bir, iki, üç. Kesinlikle kaya gibisiniz! Doluşun bakalım. Girin içeri! Yürü! Haber Hadi, hadi! Bir, iki, üç, dört, beş, altı. Savaş düzeni istiyorum. Yerlerinizi biliyorsunuz. Silahları istifleyin. Hadi! Hadi, yerleşin millet. Kilitle, Hudson. Vuruşa hazır mısın? Tamam, Bishop. Konunun genel çerçevesini şöyle çizdi:

“Milli Güvenlik Kurulu toplantısının gündemini hazırlayan Cumhurbaşkanı’dır. Cumhurbaşkanı’nın hazırladığı bir gündem maddesi konuşulmuştur. Ve o da diğer maddeler gibi görüşülmüş ve bir karara bağlanmıştır. Kanun diyor ki, ‘bu kararlarla ilgili olarak ancak Cumhurbaşkanı açıklama yapabilir’. Buradaki sıkıntı, üyelerin açıklama yapma imkanının olmayışıdır.Gidelim. Anlaşıldı. Hazırım adamım. Vuruşa hazır. Yürü! Beklemede kalın. Çapraz kilitleme yapılıyor. Kalkış öncesi otoHaberdevir kilitlendi. Birincil kuplörler açıldı. Dahilileri açıyorum. Çapraz kilitleme ve atlayış istasyonu güvenliğini onaylayın. Olumlu. Tüm atlayış istasyonları güvenli. Beklemede kalın. On saniye. Bırakma sayımı başlayana kadar beklemede kalın. Şimdi dediğimde. Cehenneme express asansördeyiz. Aşağı iniyoruz. İki, bir, şimdi! DCS taramayı aç. Haber HaberHaber. Tanıma uygun. Haber Son gaz. Açık seçik anlaşıldı. Haber Zırhta iyonizasyon oluşuyor. O bakımdan konuşmayı arzu etmiyorum ama şu kadarını söyleyeyim. Gündemi Ahmet Necdet Sezer hazırlamıştır. O gündeme getirmiştir ve o günkü şartlarda bu şekilde bir karar alınmıştır.”

‘Hadi muhalefet şerhi yaz’

Gönül, şöyle devam etti:

“Genelde MGK kararlarında bir şekilde uzlaşılıyor. Yani, kararların oy birliği ile alınması şart değil ama işin nezaketi ve temsilcilerin çok yüksek seviyede olması orada bir muhalefet şerhi yazılması geleneğini bugüne kadar hiç uygulatmamış. Çünkü ‘ben muhalifim’, deyince ‘hadi muhalefet şerhi yaz’Haber Anlaşıldı. Fırtınaya giriyoruz. Biraz sarsılacağız. Bu sizin kaçıncı atlayışınız, Teğmen? . Simulasyon. Gerçekte kaçıncı? İki. Bu dahil. Haber S.ktir. Haber Adamım. Menzil HaberHaber. Son dönüş. İçimde bu atlayışla ilgili kötü bir his var. Sen de hep “içimde bu atlayışla ilgili içimde kötü bir his var” diyorsun. Tamam, tamam. Sensiz döndüğümüzde, aileni ben ararım. Pekala, bakalım görüşümüz nasıl. Herkesin hattı açık. İyi görünüyor. Drake, kameranı kontrol et. Biraz bozuk görünüyor. Böyle daha iyi. Şöyle bir dön. İyi. Ben hazırım adamım. Baksana. Ben ultra sıkı herifim. Son teknoloji donanımlı. Bana bulaşmak istemezsin. Baksana şuna. Hey Ripley, telaşlanma. derler adama. Bugüne kadar hiç muhalefet şerhi yazılmamıştır. Yazılabilir tabii ama bugüne kadar böyle bir gelenek yoktur Milli Güvenlik Kurulu toplantılarında.”

MGK kararlarının Bakanlar Kurulu’na bir tavsiye olduğunu vurgulayan Gönül, şunları söyledi:

“Bakanlar Kurulu’nca bir karar alınmadıkça kurul kararları icraya intikal etmez. İcra kurulu değildirBen ve ultra sıkı herifler takımım, seni koruyacağız. Şuna baksana. Bağımsız hedeflemeli ışın parçacıklı falanks. Bu yavru bir şehrin yarısını kızartır. Taktik akıllı füzelerimiz Son Dakika Haberleri faz plazma otomatik tüfeklerimiz, roketatarlarımız, sonik elektronik ağır toplarımız var. Atom bombalarımız var. Bıçaklarımız, sivri kazıklarımız.. Kes şunu, Hudson! Pekala silahlanın. İki dakika, millet. Hızlanın. Biriniz Hicks’i uyandırsın. Haber HaberHaber’a yaklaşıyoruz. çünkü. Bakanlar Kurulu kararı alınmadıkça bakanlar da zaten uygulayamazlar. Yani hukuki tabiriyle lazım-ül icra değildir. Bakanlar Kurulu kararı haline gelirse o zaman lazım-ül icra haline gelir ki, bu kararla ilgili olarak böyle bir şey de olmamıştır.”

Gönül, Ak Parti’nin MGK’ya bakış açısının da bugünkü tartışmaya ışık tutacağını belirterek, “Ak Parti iktidara gelir gelmez Milli Güvenlik Kurulu toplantılarını ayda 1’den 2 Haber Isıya duyarlı kılavuz kilitlendi. Lanet fener nerede? Gördüm. HaberŞu atmosfer işleyici mi? Haber Evet o. Sistemin olağanüstü bir parçası. Tamamen otomatiktir. Lafı geçmişken, bizim ürünümüzdür. Tamam, Ferro. Bizi sömürge ana kompleksinin aşağı tarafına götür. Fırtına kepenkleri kapalı. Görünür aktivite yok. Pekala, kırkta kal. Haber Anlaşıldı. Haber Yavaşça kompleksin etrafını turla. Bina sapasağlam görünüyor. Hala elektrikleri var. Tamam, Ferro. İniş pistine indir.ayda 1’e indirmiştir. Böylece Milli Güvenlik Kurulu daha az tavsiyede bulunacak noktaya getirilmiştir. Vaktiyle her ay adeta Bakanlar Kurulu gibi kararlar alırken anayasal durumu daha değişik bir şekle konulmuştur” dedi.

‘Hükümet itidalli davrandı’

Gönül, söz konusu kararın alındığı toplantının nasıl geçtiği konusundaki sorumu yanıtlarken de şunları söyledi:

“Toplantı gergin geçmişti, geçmemişti hatırlamıyorum ama şunu söyleyeyim size. Hükümet etmek itidalle ve basiretle kabildir. Bu sözüm o toplantı için de geçerlidir. Hükümet orada itidalli ve basiretli davranmıştır. Çünkü Cumhurbaşkanı’nın koyduğu bir gündem önüne geliyor. Cumhurbaşkanı’nın önüne getirdiği gündem maddesine karşı hükümet çok itidalli ve basiretle davranmıştır. Cumhurbaşkanı tarafından getirilen ve müzakereye konan Biz ayrılınca derhal havalan ve istasyonda bekle. İndik ve güvenli. On saniye millet. Gözünüzü dört açın! Bu sefer güzel ve temiz bir dağılım istiyorum. Hadi. Yürüyün. Kaldırın k.çınızı! İlk takım yukarı çıkın, hatta kalın. Hicks, siz kordonda kalın. Arkayı alın. Vasquez pozisyon al. Yürüyün! Yürü! Hudson, kısa devre yap. İkinci takım! İlerleyin. Yan mevkilere. İkinci takım, hatta. Hazır mısın? Devam! İkinci takım, içeri girin. Hicks, üst katı al. Komutanım, görüntü geliyor mu? Hafif silah izlerine benziyor. Patlayıcı izleri var. Muhtemelen sismik araştırma patlayıcıları. Duyuyor musunuz? Dikkatli olun, millet. Pekala. Hicks, Hudson! Hareket algılayıcılarınızı kullanın. Bir şey yok. Hiç bir şey yok. Dörde ayrılıp ikişerli arayın. Tamam. Dietrich, Frost siz yukarı. İçeride. Haber Şimdi. Haber Şimdi. İyi iş, Hudson. Komutanım, bir yanlış anlama olmuş. Devam ediyoruz, komutanım. Bekle. De ki Son Dakika Haberleri Hicks, geri git. bir madde karşısında, o günkü şartların gereğine göre itidalli davranmıştır. Gözden kaçan çok önemli bir husus var. Sanki hükümet o konuyu Milli Güvenlik Kurulu gündemine götürmüş, bunu oradan çıkarmış gibi takdim ediliyor. Hükümet sanki bazı kötü planlar içindeydi, o zamandan bunu düşünüyordu gibi. Yani asıl gündemi tayin edenin Sayın Ahmet Necdet Sezer olduğu gözden kaçırılıyor.”

‘Sıkıntı önlendi’

Gönül’ün, “Hükümet her şeye rağmen bu karara imza atmayabilirdi” yorumlarına yanıtı da şöyle:

“Şimdi tabii bugünkü şartlarla düşünürseniz bunu söylemek çok kolay oluyor. Ama düşünün ki 2004 yılı. 2007’de hükümet bir anayasa muahezesiyle, bir bildiriyle karşı karşıya kaldı. Bunları hesaba katmadan ezbere konuşmamak lazım. Kapatılma davası çok net. Kimse bunu sulh mahkemesinde boşanma davası gibi düşünemez. Sezer’in getirdiği ve adeta bir şekilde ‘bu müzakere edilecektir’ dediği bir konuydu o. Hükümet, o günkü şartlaraSağa. Orada. Görüyor musun? Erimiş gibi. Birileri Ripley’in belalılarından birini buraya taşımış olmalı. Asitten kan. O hoşuna gittiyse, buna bayılacaksın. Oyalanmayı bırakın. İkinci takım, durum raporu. Tarama işlemini yeni bitirdik. Evde kimse yok. Anlaşıldı. Komutanım, burası bomboş. Burada her ne olmuşsa, sanırım kaçırmışız. Pekala alan güvenli. Gidip bilgisayarlarını kontrol et. Haber Dur bir dakika. Güvenli değil. Haber Alan güvenli, Ripley. Birinci takım! İşlemlere başlayın. Haber Hudson, işlemcilerini çalıştırın. Haber Olumlu. Hicks, güney kapısında buluşalım. göre basiret ve itidalle davranmıştır. Daha başka problemlere, daha büyük gerilim ve sıkıntılara yol açacak gelişmeleri de böylece önlemiştir.”

Gönül, söz konusu toplantı konusunda dönemin Cumhurbaşkanı Sezer’in açıklama yapabileceğini söylüyor: “O açıklama da yapılmamış. Ahmet Necdet Sezer o zaman açıklama yapmamış. Bugün de yapabilir.”

 

Yorum

  1. asiusta

    4 Aralık 2013 at 07:46

    hayırlı uğurlu olsun hamido

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...