Son Dakika
16 Temmuz 2024 Salı

Uğur Mumcu’nun Vefat ettiği Araç sergilenecek

16 Aralık 2013 Pazartesi, 21:44
ugur-mumcunun-vefat-ettigi-arac-sergilenecek-52af56dd0f7bf

Türkiye’nin karanlık geçmişinde aracına bomba yerleştirilerek öldürülen Uğur Mumcu’nun 24 Ocak 1993 tarihinde bombalı saldırıda yaşamını yitirdiği 06 YR 245 plakalı otomobili, Nasıl uygunmuş bakalım? Siyah olduğum için onunla konuşmamı istiyorsun. Evet. Siyahsın. Değil mi? Bu yanlış Morris. Ne? Bunu sürekli yapıyoruz. Hamile bir kız olsa Haberler’yi çağırırdım, Haber bir Hırvat olsa Kovac’ı. İrlandalı otistik bir çocuk için sana gelmedim. Gelebilirdin. Gelmeliydin. Büyütülecek ne var? Siyahları sevdiğimi biliyorsun. Benimle bu konuya girmeyi istemezsin. Şehir merkezindeki yoksulların yaşadığı yerden siyah bir adam Haber işlediğini düşünmediğim bir suçu itiraf etti. Bildiğim kadarıyla sen de oradan siyah bir adamsın. Benim kuramayacağım düzeyde bir ilişki kurabileceğini düşündüğüm için beni bağışla. Yani ikimiz de yoksullukta büyüdüğümüz ve siyah olduğumuz için mucizevi bir şekilde Haber bağ kurabileceğimizi düşünüyorsun. Bunun mucizevi bir yanı yok. Siyah olmak aynı olmak değildir Morris. Ortak bir bilinci paylaşmıyoruz. Birbirimize benzediğimizi düşünebilirsin ama benzemiyoruz. Kahve aldığın için teşekkürler. Önemli değil. Orada şeker de var. Steteskopum nerede? Kaybettiğim üçüncü steteskop olacak. Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ile Çağdaş Gazeteciler Derneği’nin girişimleriyle Mumcu ailesinden izin alınarak Ankara’dan kamyonla Eskişehir’e getirildi. Enkaz yığını halindeki otomobil Büyükşehir Belediyesi garajına götürüldü.

Büyükşehir Belediyesi yetkilileri otomobilin bir cam bölme içerisine konularak Gökmeydan Mahallesi’ndeki Kent Park’ta 2 yıl önce Uğur Mumcu’nun anısına yaptırılan ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun açılışını yaptığı ‘Demokrasi ve Özgürlük Anıtı’nın yanında sergileneceğini belirtti.

Uğur Mumcu’nun evinin önünde bombalı saldırıya Biliyordum. Neyi? Evleniyorsunuz. Evlenmiyorum. Neden düşün dergilerine bakıyorsun? Çünkü orada duruyorlardı. Neden düğün pastasıyla ilgili sorular soruyordun? Merak ettim. Peki o halde. Gözlerime bak ve evlenmediğini söyle. Hayır. Neden? Çünkü bu aptalca. Evlenmiyorum. Gözlerini kaçırdın. Biliyorum. Biliyordum. Tanrım. Bu senin için çok güzel olur. Dinle Hope. Haber bunu kimseye duyurmamayı istedi. Gözlerinden belli. Parlaklık var. O parlaklık için sabırsızlanıyorum. Gelinlik denemeyi dört gözle bekliyorum. Hope! Birine söyleyecek olursan seni öldürürüm. Beni duyuyor musun? Öldürürüm. Ölürsün. Anladın mı? Ne haber kardeşim? Bay Dunston, ben Doktor Pratt. Ancef’ini getireceğim. Peki. Kanaman azalmış görünüyor. Göğüs tüpüyle ciğerin birkaç güne iyileşir. Diğer arkadaş da öyle söyledi. Nöbet değişimi mi? Hayır. Öyle denemez. Biriyle konuşmak isteyebileceğini düşündüm. Ne? Deli doktoru musun? Hayır, değilim. Ama neden bilmem, Doktor Morris, işlemediğin bir suçu üstlendiğini düşünüyor. Yani bu siyahi bir mesele. uğrayarak yaşamını yitirdiği otomobili 20 yıldan bu yana Ankara Emniyet Müdürlüğü garajında durduğu belirtildi. Çağdaş Gazeteciler Derneği İç Batı Anadolu Şube Başkanı Can Hacıoğlu, “Otomobil İzmir’deki Basın Müzesi’ne götürülmek isteniyordu. Ancak, Mumcu ailesi Eskişehir’i tercih etti” dedi.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...