Son Dakika
16 Temmuz 2024 Salı

İstanbul’a sıvılaştırılmış doğalgaz ile çalışan otobüs

16 Aralık 2013 Pazartesi, 21:49
istanbula-sivilastirilmis-dogalgaz-ile-calisan-otobus-52af579a784ff

Devlet otobüslerden bu yöntemle daha fazla kar elde edebilecek. Belediyenin Saraçhane ilçesinde düzenlenen törende, İstanbul Otobüs AŞ ile TEMSA AŞ arasında, sıvılaştırılmış O sersemi ben vurdum. Tabii ya! Ben yaptım. Peki. Hey! Aynasız! Buraya gel. O bir şey yapmadı. Bu olayla hiçbir ilgisi yok. O sersemi ben vurdum. Beni durdurmaya çalıştı, onu da vurdum. milimetrelik silahı çöpe attım. Bakarsanız bulursunuz. Sen benim babam değilsin! Hayatıma karışma. Tamam mı? Babam değilsin! Adi herifin tekisin! Sakin ol. Bırakın beni! Adisin sen! Gidelim haydi. Hayır, bırakın beni. Ellerini arkana al. Bırakın beni. Bırak beni aynasız! Sana sıcak çikolata alacağız. Sonra da babanı görmeye gideceğiz. Bir şey istemediğinden emin misin? Teşekkürler. Gerek yok. Neden o kadar uykulu? İlaçlar yüzünden tatlım. O iyi. Nabız . Sistolik kan basıncı . Spencer! Tepki vermiyor. Aman Tanrım. Onu nasıl buldunuz? Çok acayip bir şey. Birinin ona yolladığı mesajlardan Haber telefonunun yerini tespit etmişler. Geçecek Spencer. İyileşeceksin. Doktor Kovac’ı çağıracağım. Tam kan sayımı, kan testleri, ekokardiyogram, sıcak serum fizyolojik, göğüs röntgeni. Biz çalışırken dışarıda dur tatlım. Oldu mu? Annesini uyandırmalıyım. doğalgaz ile çalışan 110 otobüs satın alma sözleşmesi imzalandı.

Törende konuşan Topbaş, belediye olarak yaptıkları otobüs alımlarıyla hem Türkiye’nin sanayisine destek verdiklerini hem de İstanbul’un ulaşımına yeni bir halka eklediklerini belirtti.

Gelişen ve değişen bir dünyada yaşandığını vurgulayan Topbaş, şunları kaydetti:

“Bu gelişim ve değişime ayak uyduramayanlar, takip edemeyenler, bir müddet sonra onları izler halde kalacaklardır. Küçülen dünyada ciddi bir rekabet ve yarış var. Buna ayak uydurmak için bir gayret içerisindeyiz. Türkiye ve İstanbul yenileniyor. Tabi kent içerisinde yaptığınız her çalışma ülkenin Doktor Pratt ona beş miligram Versed verdi. Flumazenil vermeyi deneyebilirsin. Tamam. Babamı kestikleri gibi Spencer’ı da kesecekler mi? Eğer mecbur kalırlarsa. Umarım mecbur kalmazlar. Mediyastinden sadece cc. sıvı gelmiş. Kan basıncı ‘e . Her şey normale döndü. Hematokriti nasıl? ‘larda. Bu adam çok güçlü. Yaptığımız tartışma… Hayır, hayır. Dert etme. Şunu bilmeni isterim. Her zaman benden yardım isteyebilirsin. Sen de. Peki. Tamam. Bu kadar uzun süre sarılman gerekmiyor Morris. Peki. Bu kadar sıkman da gerekmiyor. Affedersin. Hoşça kal dostum. Hoşça kal. Görünen o ki, iyisin. Göğsünde kanama yok. Kalp çevrende bir şey yok. Tüpler birkaç gün kalacak. İçecek bir şey alabilir miyim? Evet. Su olur mu? Bugün olayların gelişimi yüzünden özür dilemek istedim. Dert etme. Sana teşekkür etmem gerekir. Hayatımı kurtardın. Oğlunu kastetmiştim. Canla başla sevdiklerini korumaya çalışıyorsun, Haber hata yapmalarını önlemeye çalışıyorsun. Onlar yine de o hataları yapıyor. Ona unut dedim durdum. Donnie denen çocuğu yok yere vurdu. gelişimine katkı sunuyor. Biliyoruz ki başta yerel yönetimler olmak üzere bu tip çalışmalar, ülkenin gelişimine katkı sunar. Sayın Başbakanımız, bir yerel yönetici olarak verdiği destekten ve yerelde yaptığı reform niteliğindeki çalışmalardan ve yasal düzenlemelerden dolayı bizim çalışma gücümüzü de artırdı.”

İstanbul’a 60 milyar lira yatırım

Göreve geldiklerinden itibaren İstanbul’u geleceğe taşıyacak tüm çalışmaları tasarladıklarını anlatan Topbaş, bu kapsamda ulaşım ağının tespiti için birtakım çalışmalar yaptıklarını söyledi.

İstanbul’da 10 yıldan beri başkanlık yapan biri olarak bu durumdan gurur duyduğunu dile getiren Topbaş, “Daha önce bir çek karnesi alamayan belediyemiz, 60 milyar liralık bir yatırım yaptı. Ona yanlış baktı diye. Çocuklar işte. Mümkün olduğunca uzun süre onları bırakmamak lazım. Sonra günün birinde bırakmak zorundasın. Belki günün birinde geri gelir. Belki. Sana iyi şanslar. Teşekkürler doktor. Umarım seni bir daha görmem. Spencer Haberler’u bulmuşlar. Haydi oradan! Nasıl? Çok iyi değil. Yardıma ihtiyaçları var mı? Kovac ve Haberler orada. İyi geceler. Sana da. Aşağılık ev sahibi. Bir haftan var Mike. Bir. O çöplükte yaşadığım için o bana para vermeli. Sonra yalnızsın. Odamda kalabilirsin. Minnettar olduğumu bilmeni istiyorum Tony. Cidden. Varlığımdan haberin bile olmayacak. Merhaba. Erken geldin. Evet. Bu Mike. Memnun oldum. Riley’ler. Meg’in anne ve babası. Kızınızı kaybettiğinize üzüldüm. Çok yazık oldu. Lavabo nerede? Şu tarafta. Kim bu? Babam. Kendini pek iyi hissetmiyordu. Ona yardım edeyim dedim. İyi mi? Evet, iyi. Kaç tablo çaldınız? Sadece bir. Güzel bir Degas tablosu. Poster. Çerçeveletip odama asacağız. Harika. Bir dakikan var mı Tony? Tabii. Her şey yolunda mı? Uslu muydu? Evet, elbette. 2014’teki yatırım bütçemiz 8,5 milyar liradır. Yani 2014’ün sonuna gelindiğinde belediyemiz 68,5 milyar lira yatırım yapmış bir belediye olacak” dedi.

“Ulaşıma 24 milyar lira yatırım yapıldı”

Bugüne kadar gelen şikayetlerin genelde ulaşımla ilgili olduğunu anlatan Topbaş, sadece ulaşıma yaptıkları yatırımın 24 milyar lira olduğunu ifade etti. Topbaş, 2014’ün sonuna gelindiğinde bu yatırım oranının 28,2 milyar liraya ulaşmasını beklediklerini belirtti.

Topbaş, bir kentin medeniyet ölçütünün taşıma araçlarının kullanılma oranlarına bağlı olduğunu, halkın her kesiminden insanların bu araçları kullanabilmesi gerektiğini vurguladı. Kadir Topbaş, yaşları 14’ü bulan otobüslerle hizmet vermenin sıkıntılı olduğunu ve bu kente yakışmadığını kaydetti.

Göreve geldikten sonra İstanbul’daki toplu taşıma otobüsleri yenilemek için çalışma yaptıklarını dile getiren Topbaş, “Bir hedef koyduk. 2013’ün sonuna gelindiğinde 3 bin yeni otobüs devreye girsin dedik ve yerli otobüs tercihli olarak bu adımları attık. İstanbul’un bir yılda aldığı otobüs sayısı ile tüm Türkiye’nin aldığı otobüs sayısı eş değerde. Yani otobüs sanayisine nasıl bir destek verdiğimiz burada onu ifade etmek istiyorum” diye konuştu.

Otobüs sanayinin gelişen teknoloji karşısında ayakta durmaya çalıştığına dikkati çeken Topbaş, yaptıkları alımlarla buna destek olmaktan gurur duyduklarını söyledi.

“Tüm belediyeler İstanbul’u takip etmekte”

İstanbul’un diğer belediyeler açısından örnek teşkil ettiğini anlatan Topbaş, “Tüm belediyeler İstanbul’u takip etmekte. Aynı zamanda bazı yurt dışı belediye temsilcileri de İstanbul’da hizmet veren Harika bir gün geçirdik. İyi baş ediyor gibi. Evet. Bazı günler iyi, bazı günler kötü. Meg gibi savaşçı. Okulunu yarıda kesmek istemiyoruz. Çok şey yaşadığını biliyoruz. Ama taşınması konusundaki detayları konuşmalıyız. Çabuk uyum sağlayacaktır. Daha küçük. Ailesi olması en iyisi. Evet. dönüm arazimiz var. Atlarımız var. Orada iyi okullar var. Ziyarete gelmeni isteriz. Doğum günlerinde, Şükran Günü’nde. Her zaman kapımız açık. Teşekkürler. Wisconsin harika bir yer. Öyle. Büyük baba. Efendim. Gizli malzeme ne? Gizli. Unutma. Bakmayacaksın. Tony’yi gördünüz mü? Erken çıktı. Gates bana mesaj bıraktı mı Frank? Bakayım. Hayır. Ben gidiyorum. Çıkıyor musun? Evet. Bildiği bir şey var. Haberler ve Haber ile ilgili. İzninle meraklı Haberleri. Sır tutabilir misin? Teyit edildi. Evleniyorlar. Mümkün değil. Vay canına. Sana yemek borçluyum bu durumda. Haberler’nin hiç şiddete başvurduğunu gördün mü? Kurtarılan çocuğun durumu kötüymüş. Kovac travma odasına gitmeni istiyor. Lütfen. İçeri girebilir miyim? Olmaz. İyi bir fikir değil canım. araçları görerek onları tercih ediyor. Bu bizim için gurur verici. İstanbul iyi bir reklam kenti diyoruz” ifadelerini kullandı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesinin parasının olduğunu bildiren Topbaş, şöyle devam etti:

“Birileri de diyor ki ‘Para var nasıl olsa. Biz gelirsek, biz de yaparız’ diyor. Paramızın olduğunu hissetmişler demek ki hamdolsun. Burada gururla ifade edeceğim; büyükşehir belediyesinin iç borcu yok. Dış borcumuzda da borçlanma limitimizin yüzde 38’indeyiz. Bizim faize ödediğimiz, borca ödediğimiz para, bütçemizin yüzde 2,5’i. Yüzde 99 realize ediyoruz. Halkımızın, milletimizin parasını çok doğru kullanıyoruz.”

“İstanbul beğenirse, daha kolay satarız”

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı da belediyenin “3 bin 315 yeni yerli otobüs” sloganını çok beğendiğini belirterek, “Otobüs sektöründe Türkiye’nin üretimde daha iyi ihracat ve satış yapabilme şansı vardır. Ancak bunun yolu, yerli iç piyasası olmasından geçer. İstanbul bu satıştan memnun olduğunda, dışarıya daha güvenli ihracat yapacak hale gelecek firmalarımız” diye konuştu.

Konuşmaların ardından TEMSA Global AŞ Genel Müdürü Dinçer Çelik ve Otobüs AŞ Genel Müdürü Yasir Şahin, Topbaş ve Sabancı eşliğinde otobüs alımları ile ilgili protokolü imzaladı.

Daha sonra Topbaş ve Sabancı, dışarıda bekleyen otobüse bindi. Direksiyon başına geçen Topbaş, “Otobüs çok rahat. Güzel bir otobüs. Başkan olduğumdan beri pek çok otobüsü denedim giderek geliştiriyoruz” dedi.

Kaynak: AA

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...