Son Dakika
18 Haziran 2024 Salı

Çalışan Anneler Gebelik Zehirlenmesine Dikkat!

02 Aralık 2013 Pazartesi, 02:24
calismakta-olan-anne-adaylarinin-dikkatine-529bd14783329

Çalışan Anneler Gebelik Zehirlenmesine Dikkat!

Hamilelik sürecinin son 3 ayında meydana gelen gebelik zehirlenmesi; bebek düşüğe, erken doğuma ve en önemlisi anne ve bebek ölümlerine sebep oluyor. Özellikle hamilelik sürecinde dinlenme şansı olmayan ve çok çalışan anne adaylarında ortaya çıkma şansı yüksek görülüyor.

Gebelik zehirlenmesi Tut şu kapıyı! Bunu ye! Haber Gazla gazla gazla! Tamam artık. Güvendeyiz. Ripley, şanzımanı dağıttın. Metal öğütmekten başka bir şey yapmıyorsun. Hadi, yavaşla. Yavaşla. Yavaşla. Yavaşla. İyi misin? İyiyim. Defol git başımdan, adamım. Haber Teğmen. Haber Gorman’a ne oldu? Bilmiyorum.. kafasını çarpmış olmalı. Haber Ama yaşıyor. Haber Hayır, adamım. O ölü. Haber Uyan endejo! Geberteceğim seni. Haber Çekil! Hemen. Biriniz ilk yardım çantasını getirsin. Hey Son Dakika Haberleri hey bakın! Çavuş ve Dietrich ölmemişler, adamım. Sinyalleri çok zayıf ama ölmemişler. Haber Öyleyse geri gidip onları kurtaralım. Haber S.ktir lan. Haber Kimseyi geride bırakamayız. Haber Oraya dönmem ben. Onlara yardım edemezsiniz! Edemezsiniz. Şu anda onlar da diğerleri gibi kozalanmışlardır. Yüce Tanrım! Bunlar gerçek olamaz, adamım. Bunlar oluyor olamaz, adamım. Bunlar gerçek olamaz. Pekala, teneke CNHaber var. Oraya yuvarlayalım ve s.çtığım yuvalarını sinir gazı dolduralım derim. (preeklampsi), sadece gebeliğe bağlı ortaya çıkan, doğumdan kısa bir süre sonra düzelen ve nedeni tam olarak bilinemeyen bir hastalık. İdrarda protein kaybı ile başlayan gebelik zehirlenmesi, normalde damarların içinde bulunması gereken sıvının, damar dışına çıkmasıyla, eller ve bacakların şişmesine yol açar. Devamında anne adayının tansiyon seviyesi zamanla yükselmeye başlar. Bu durumda gebelikte en sık rastlanılan problem olan hipertansiyon da görülebilir. Hipertansiyon tüm gebeliklerin yüzde 12-15’inde görülür ve bunun da yaklaşık yüzde 70’indeki neden preeklampsidir.

ÇOK ÇALIŞAN ANNE ADAYLARI RİSK GRUBU

Gebelik zehirlenmesi, 18 yaş altı ve 30 yaş üzerindeki gebeliklerde, ikiz gebelikler gibi çoğul gebeliklerde, bebeğin suyunun fazla olduğu durumlarda, kan şekeri yüksekliği Denemeye değer; ama hepsine yayılacağını bilemeyiz. Onları yuvalarından çıkaralım ve dümdüz edelim. Niye konuşuyoruz ki? Bence çıkalım ve yörüngeden atom bombası fırlatıp bütün siteyi yok edelim. Emin olmanın tek yolu bu. Haber Doğru koyayım! Haber Durun bakalım, durun bir saniye. Bu tesise hatırı sayılır miktarda para yatırılmış durumda. Faturayı bana göndersinler. Tamam, bakın. Şu an hepimiz için duygusal bir an, Tamam? Bunun farkındayım. Ama acele karar vermeyelim, lütfen. Karşı karşıla olduğumuz şeyin önemli bir tür olduğu ortada Son Dakika Haberleri ve zannediyorum; ne ben, ne siz, ne de bir başkasının onları keyfine göre.. Haber yok etmeye hakkı yoktur. Haber Yanılıyorsun. Tabi. İzle de gör. Belki olayların farkında değilsin ama, az önce canımıza okudular, dostum. Bakın, yaşananları görmezden gelmiyorum Son Dakika Haberleri ancak böyle bir eyleme izin veremem. Kusura bakmayın. Burada yetkinin Onbaşı ‘te olduğu kanaatindeyim. Onbaşı Son Dakika Haberleri olan şeker hastalığı ve kronik yüksek tansiyon sorunu olan gebelerde daha sık ortaya çıkar. Özellikle gebeliği boyunca dinlenme fırsatı olmayan ve çok çalışan anne adaylarında da ortaya çıkma riski yüksektir.

TEDAVİDE ERKEN TANI ÖNEMLİ

Preeklampside önemli olan tanının erkenden konması ve sınıflandırmanın doğru yapılmasıdır. Gebelik zehirlenmesi, erken dönemde fark edildiğinde tedavisi mümkün olan, geç dönemde ise anne adayının ve/veya bebeğin hayatını kaybetmesine neden olan ciddi bir hastalıktır. Doğru sınıflandırmaBu operasyon askeri yetki altındadır. de, emir konuta zincirinde sonraki sırada. Haksız mıyım, Onbaşı? Doğru. Evet, öyleyim. Tabi, bak Haber Bu multimilyon dolarlık bir yatırım. Tamam mı? Bu kararı o veremez. O altı üstü bir asker parçası. Alınma. Alınmadım. Haber Ferro, beni duyuyor musun? Haber Dinlemedeyim. Haber Kalkış için hazırlan. Acil tahliyemiz gerekiyor. Haber Anlaşıldı. Yoldayız. Bence de uzaklaşıp, yörüngeden bombalayalım. Emin olmanın tek yolu bu. Hadi yapalım. Gidelim. Kaldır şunu Hudson. Kaldır yavru. Pekala. Buraya bırakalım. Yürü, Spunkmeyer. Gidiyoruz. Bekle bir saniye. Bir şey Son Dakika Haberleri Gel artık buraya. İçerideyim. Rampa kapanıyor. Spunkmeyer. olsun. Sen nereler Son Dakika Haberleri Kaçın! Gerçekten harika. Aman ne harika. Şimdi ne b.k yiyeceğiz? Şimdi hakikaten iyice b.ka battık, adamım! Bitti mi? Sen iyi misin? Galiba hiç bir yere gitmiyoruz, değil mi? Özür dilerim, Newt. Özür dilemene gerek yok. Senin hatan değildi. ile idrarda protein kaybının miktarına ve annenin tansiyon ölçümlerine dayanarak hafif, orta ve ağır preeklampsi ayrımı yapılır.

Hipertansiyon ya da albüminüri (idrarda normalden fazla protein kaybı ) preeklampsi tanısını koymak için yeterlidir. Gebelik esnasında tansiyonun 140/90mm Hg (civa) ya da üzerinde olması ve en az dört saat aralıkla yapılan ikinci ölçümde ve sonraki ölçümlerde yüksekliğin devam etmesi durumunda tansiyon yüksekliğinden bahsedilir. Preeklampsinin belirtileri; ani ortaya çıkan kilo artışı, yüzüklerin parmağa dar gelmesi, yüzde şişme, halsizlik, bilinç bulanıklığı, unutkanlık, uykuya eğilim, bebek hareketlerinin azalması, karın ağrısı, gözlerde sinek uçuşması hissi, ani görme bozuklukları, az görme ya da ani görememe, karaciğer bölgesinde ağrı, ani başlayan bulantı ve kusma, göz aklarında veya vücutta sararma ve az idrar yapmadır. Ender durumlarda ve özellikle de gebelik muayenelerine hiç gitmemiş anne adaylarında preeklampsinin ilk belirtisi eklampsi (gebelik zehirlenmesi nöbeti/krizi) olabilir. Bilinç kaybı ve konvulziyon (vücutta sara benzeri kasılmalar) ile başvuran bir anne adayında tanı çok yüksek ihtimalle ağır preeklampsidir.

GEBELİK ZEHİRLENMESİNDE İKİ GRUP: HAFİF VE ORTA PREEKLAMPSİ

Hafif preeklampsi grubunda sık poliklinik kontrolleri ile ayakta takip önerilirken, orta preeklampsi Buraya kadar, adamım. Oyun bitti adamım. Oyun bitti! Şimdi ne b.k yiyeceğiz? Ne yapacağız? Bir ateş yakıp, bir kaç şarkı söyleriz, ha? Niye yapmıyoruz? İçeri dönsek iyi olur. Çünkü hava kararacak, ve çoğunlukla geceleri geliyorlar. Çoğunlukla. Hepsini getirdiniz, değil mi? APC’nin enkazından kurtarabildiklerimizin tamamı bunlar. Her biri için tane kurşunla, tane otomatik tüfeğimiz var. Bu hiç de iyi değil. Bu MHaber el bombalarından tane var. Dokunma ona. Tehlikelidir, tatlım. Haber Bu tek alev silahı mı? Haber Evet. Yarısı dolu ama çalışıyor. Bu diğeri zarar görmüş. Çalışır mı, bilmiyorum. Ama iyi haber Son Dakika Haberleri Sapa sağlam dört tane görüntülü Son Dakika Haberleri ve tarayıcılı nöbetçi robot var. Canlarına okur. İşe yararlar diye düşündüm. Ne kadar sonra gecikmiş sayılıp, kurtarılmayı bekleyebiliriz? gün. gün mü? Adamım, şevkini kırmak istemem ama, saat bile dayanamayız. O şeyler daha önce yaptıkları gibi gene buraya geleceklerdir grubu hastane şartlarında izlenmesi gereken ve her an ağır preeklampsi grubuna geçebilecek olan hastalardır. Özellikle ağır preeklampsi grubunda gebelik haftası ne olursa olsun doğum planlanır. Aksi halde anne ve bebek ölümlerini engellemek mümkün değildir.

Hafif preeklampsi grubunda anneye gerekli eğitim verilerek evde kendi kendine izlemesi sağlanır. Tansiyon ölçümleri ile idrarda protein testinin belli aralıklarla yapılmalı ve diğer klinik durumlar hakkında yeterli bilgilendirilmesi ile durumda ağırlaşma olduğunda hastaneye başvurması istenmelidir. Fiziksel aktivitesinin kısıtlanması yani hastanın dinlenmesinin şart olduğu anlatılmalıdır.

Orta preeklampsi grubu ise, mutlaka hastane şartlarında izlenmeli ve her an ağır preeklampsi haline dönüşebileceği akılda tutulmalıdır. Bebeğin akciğer gelişimi açısından uygun haftaya ulaşıldığında (34.hafta ve üzeri) en erken zamanda doğum planlanmalıdır. Orta ve ağır preklampsi grubunda terme (son gebelik haftalarına) kadar ulaşılması preeklampsinin yapısı açısından zaten mümkün değildir.

ANNE-BEBEK ÖLÜMLERİNİ ENGELLEMEK İÇİN OLGULAR TAKİP EDİLMELİ

Preeklampsinin erken başlaması ve uzun sürmesi bebeğe giden besin maddelerinin azalmasına ve intrauterin (rahimiçi) gelişme geriliği (İUGG) oluşmasına yol açabilir. Bebeğe giden oksijen azlığı bebekte sıkıntı oluşmasına neden olabilir. Ani ortaya çıkan fetal distres (bebekte sıkıntı hali), ablatio placenta (plasentanın erken ayrılması) ve gelişme geriliği bebeğin rahim içinde ölmesine ya da doğduktan sonra ciddi bir sorunla karşılaşmasına sebep olabilir. Preeklampsinin şiddeti arttıkça, annenin ve Son Dakika Haberleri Hudson! Hudson! Bu küçük kız silahı ve eğitimi olmadan bundan daha uzun süre hayatta kaldı. Değil mi? Haber Neden komutayı ona vermiyorsun? Haber Durumu kabullenmekle başlasan iyi edersin, Hudson. Dinle beni, Hudson. Kabullen, çünkü sana ihtiyacımız var Son Dakika Haberleri ve zırvalarından bıktım. Şimdi bir bilgisayara girip kat planı dosyası bakacağız. Anladın mı? Yapı projesi. Yerleşim planını gösteren ne varsa. Dinliyor musun? Evet. Havalandırma boruları, elektrik tesisatı boruları, tüneller Son Dakika Haberleri ..bu komplekse erişebilecek bütün yolları görebilmeliyim. Fazla zamanımız yok. Tamam. Haber Tamam. Halledeceğim. Haber Hudson Son Dakika Haberleri sakin ol biraz. Ben tıp laboratuvarında olacağım. Gorman’a bir göz atıp analizlerime devam edeceğim. İyi. Öyle yap. Öyleyse, bu servis tüneli girip çıktıkları yer olmalı. Evet. İşleme istasyonundan direk bu katın içine geliyor. Şu aşağıya gel. Tamam, yukarı gel. Durdur. karaciğer, böbrek, beyin gibi organları da etkilenir. Gebelik zehirlenmesinde, hafif bilinç bulanıklığından, beyin ödemi (beyin dokusunda sıvı toplanması), koma ve ölüme kadar gidebilen değişik şiddette durumlar ortaya çıkabilir.

Bu aşamalara gelinmemesi ve anne-bebek ölümlerinin engellenebilmesi için hafif preeklampsi olgularının yakın izlenmesi, orta ve ağır olguların hastane şartlarında izlenerek mümkün olan en kısa zaman diliminde bebeğin doğurtulması önemlidir.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...