Son Dakika
13 Nisan 2024 Cumartesi

ABD’den Türkiye’ye büyük engel

21 Aralık 2013 Cumartesi, 18:03
abdden-turkiye-icin-buyuk-engel-52b5b962824ad

Türkiye’nin sistemi alıp NATO ile ortak kullanması uygulamada imkânsız hale geldi

Türkiye’nin Çin’den füze savunma sistemi satın alma projesi ABD Kongresi’nin engeline takıldı. Kongre’de perşembe gecesi onaylanan 2014 yılı savunma bütçesine eklenen bir maddeyle Amerikan fonlarının, Çin’in füze savunma sistemlerinin ABD sistemlerine entegresinde kullanılması yasaklandı. ABD Başkanı Barack Obama’nın da desteklediği Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası’nın (NDAA) 233’üncü maddesinde “Kongre, Çin füze savunma sistemlerinin Hayatımın mahvolduğunu hissettiğimde Telefon ederim sana Neşelendirirsin beni Kırıldığımda Çünkü her üzüldüğümde Ve kontrolden çıktığımda Bilirsin hissettiğim korkuları Söylemeden önce Söyle bana Bir; seni seviyorum İki; seni düşünüyorum Üç; seni hiç bırakmayacağım Ve dört; seni özlüyorum Beş; seni öpmek istiyorum Altı; seni asla terk etmeyeceğim Hayatımın kaybolduğunu hissettiğimde Kumsala çarpan dalga gibi Yok yerini tutacak hiçbir şey Yaratıcılık dışında Kafiyemi kuruyorum ve şarkımı söylüyorum Hâlâ anlamıyorlar ama Onu burada bulamıyorum. Ben onu bulurum. Sana söylüyorum Bir; seni seviyorum İki; seni düşünüyorum Üç; seni hiç bırakmayacağım Ve dört; seni özlüyorum Beş; seni öpmek istiyorum Altı; seni asla terk etmeyeceğim Bir; seni seviyorum İki; seni düşünüyorum Üç; seni hiç bırakmayacağım Ve dört; seni özlüyorum Beş; seni öpmek istiyorum Altı; seni asla terk etmeyeceğim Altı; seni asla terk etmeyeceğim Altı; seni asla terk etmeyeceğimABD ya da NATO füze savunma sistemlerine entegre edilmemesi gerektiğini düşünüyor” deniyor. Aynı maddenin ikinci bölümünde “2014 mali yılı için Savunma Bakanlığı’na bu yasa tarafından tahsis edilen hiçbir fon, Çin’in füze savunma sistemlerinin ABD’nin füze savunma sistemlerine entegresinde kullanılamaz” ifadesi yer alıyor.

‘Tek başına çok pahalı’

Kongre böylece Türkiye’nin Çin’den füze savunma sistemi satın almakta ısrar etmesi halinde bunu füze kalkanı ya da Kürecik’teki radar sistemini de içine alan erken uyarı sistemi ile birlikte kullanmasını de facto imkansız hale getiriyor. Savunma uzmanları Türkiye’nin söz konusu entegrasyon projesinin maliyetini tek Teşekkür ederim, bayanlar ve baylar. Annem ve babam Büyüttü beni sevgiyle Ettiler feda Daha iyi bir şansın oldun diye Beslediler ve baktılar bana Okula gönderdiler beni Şarkı söylemeyi öğretti annem Altın kuralla yaşadı babam Yalnız ve korkan çocukları düşündüğüm zaman Terk edilmiş, babasız gibi hırcın Düşünürüm annemi Ve nasıl şarkı söylediğini Uyum içinde babamla Kahkahalarımız çınlar Otoyollarda Kumsallarda Hatırlayabildiğim her yerde Hâlâ hatırlıyorum babamın söylediği eski ordu şarkılarını Gülerdik ve sayardık atları Araba ile geçerken önünden O zamanlar gençtik ve beraberdik Sel ve yangını göğüsleyebilirdik Ve de kötü havayı Ama büyüdüm şimdi Yetişkin ve kendi başına En çok anne ve babamı seviyorum hâlâ Ve evim Idaho’yu Annem büyümüş Kansas’ın kırlarında Yumuşak ve tatlıydı Toz ve hortumlar onu savurmuş etrafa Ve bırakmış ayaklarının üstüne Baban kendi başına neredeyse büyümüş Daha ‘inde annesi ölmüş Yedi ablası büyütmüş onu Ama cennetteki başına üstlenmesinin çok pahalıya mal olacağını, Ankara’nın bunu tercih etmeyeceğini düşünüyor. Ekonomi ve Dış Politika Araştırmalar Merkezi’nin Silahsızlandırma Programı direktörü Aaron Stein da entegrasyonun maliyetini bilmediklerini ancak NATO’nun rızası olmadan Türkiye’nin sisteme katılmasının zaten imkansız olduğunu ifade ediyor.

Başbakan Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Savunma Sanayi İcra Komitesi, eylül ayında uzun menzilli füze savunma sistemi için ABD, Avrupa ve Rusya’nın teklifleri yerine 3.4 milyar dolar teklif veren Çinli CPMIEC şirketini tercih etmişti. Şirketinannesinin hayalini kurmuş Babası viski içermiş ve açıkgözlüymüş Çiftçilere tavuk ilacı satarmış Çayırda, çiftlikte beraber avlanırlarmış Babası öldüğünde, babam huzuru annemin kollarında bulmuş Otoyollarda Kumsallarda Hatırlayabildiğim her yerde Hâlâ hatırlıyorum babamın söylediği eski ordu şarkılarını Gülerdik ve sayardık atları Araba ile geçerken önünden O zamanlar gençtik Ve beraberdik Sel ve yangını göğüsleyebilirdik Ve de kötü havayı Ama büyüdüm şimdi Yetişkin ve kendi başına En çok anne ve babamı seviyorum hâlâ Ve evim Idaho’yu Ama büyüdüm şimdi Yetişkin ve kendi başına En çok anne ve babamı seviyorum hâlâ Ve evim Idaho’yu Annem ve babama Teşekkür ederim. Çok teşekkür ederim bayanlar ve baylar. Haberler Teşekkür ederim. Haberler Harika! Harika! Barbara Jean için alkışları duyalım. Harika. Silahı alın! Ben iyiyim. Sen ona bak. Sen ona bak. Haberler Baba? Haberler Bud, onu kaldırın. Ben iyiyim. Haberler Walker’ı buradan götür. Suriye ve İran’a silah sattığı için ABD’nin yaptırım listesinde olması ABD ile ilişkilerde gerginlik yaratmıştı.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...