Son Dakika
16 Temmuz 2024 Salı

Bayatlamış ekmeği Su Buharına Tutun Tazelesin

11 Aralık 2013 Çarşamba, 18:36
bayatlamis-ekmegi-su-buharina-tutun-tazelesin-52a894a021fab

Bayatlamış Ekmek varsa israf olmasın görüşünde iseniz. Tekrar tazele yöntemi : Ekmeği tekrar tazelemenin yöntemi ise su buharına yeniden tutmaktan geçiyor. Bazı hastaları yollaman gerekiyor Morris. Bekleme alanı dolu. Zaman ilerliyor. Haydi. Propofol vermeye hazırlanalım. Dönünce redüksiyonu yapacağım. Peki. Onu çevirelim ve kürek kemiğinden oturtmaya çalışalım. Ne? Morris yatıştırıcı vermek istediğini söyledi. Elinde yeni oyuncağı olan bir çocuk o. O çocuk şefimiz. Haklı olsan dahi onunla konuşman lazım. Deneyeceğiz sadece. Kolayca yerine oturursa harika. Olmadı Propofol veririz. Seni çevireyim. Her yerde seni aradım. Fiyatlar yükselmeden uçak bileti almalıyım. Gel. Otur. Lütfen. Bir seferinde sıtma kapmıştım. Kendimi bu kadar Haber kötü hissetmemiştim. Karnındaki sıvı, ciğerlerine baskı yapıyor. Sıvının bir miktarını almamıza izin verirsen nefes alman kolaylaşır. Sadece uçağa binmek istiyorum. Anlıyorum ama Haber nefes alamıyorsun ve solgunsun. Uçuş görevlileri senin gibileri tespit etmek için eğitimli. Allık sürerim. Parasentez sadece birkaç dakika sürer. Sam Son Dakika Haberleri Kosta Rika’da arkadaşlarım var. Beni bekliyorlar. Her şey planlandı. Bu, oraya gitmek için tek şansın.

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin halk ekmek fabrikası olan Bursa Ekmek ve Besin Sanayi A.Ş (BESAŞ) Genel Müdürü Mustafa Bektaş, ekmeğin yeterince soğuduktan sonra aşırı nem kaybına meydan verilmeden ambalajlanması gerektiğini hatırlattı. Katkı maddesi kullanılmadan üretilen bir ekmeğin normal koşullarda taze kalma süresinin yaklaşık 36 saat olduğunu belirten Bektaş, “Ekmek kesinlikle açıkta bırakılmamalıdır. Sıcak ekmekler soğuduktan sonra naylon torba içinde kapamalı bir kapta saklanabilir. Ekmek yeterince soğumadan konursa buhar nedeniyle küflenir. Ekmek tüketilirken, bazı kişiler kabuğunu sevdikleri için veya ekmek içi sıcakken hamur olduğundan önce ekmeğin kabuğunu koparıp yerler, bu durumda ekmek daha kolay bayatlar. Doktorum da öyle. Onu bulabilir misiniz? Birini yollayacağım. Bugün mü? Seneye mi? Meksika’nın Mayıs bayramında mı? Ne zaman? Diana’yı gördün mü? O da kim? Fotoğrafçı bayan. İkinci perdedeydi. Hayır. Sam. Glikoz metreler nerede? Hepsi kutularda. Travma odasına bir tane bırakacaklardı. Ya test batları? Başının çaresine bak. Klingonların eskiden federasyonun düşmanı olduğunu anlıyorum ama Haber onunla ilgimiz yok. Peki. Ayak parmaklarını oynat. Güzel. Ayağına dokunduğumu hissedebiliyor musun? Evet. Hiç galaksiler arası asi savaşçıları duymamıştım. Hangi dizidesiniz? Hâlen fikir aşamasındayız. Ama bir anlaşma yapmak üzereyiz. Haklı gibi görünüyorsun. Görünen o ki sağ omzun çıkmış. Boyun röntgeni temiz. Sol dirsek kerniğinde fraktür var. Peki. Kısa bir cebire isteyelim. Omuz redüksiyonu için Haber mililitre Propofol. Propofol mü? Evet. Kullanmam için yeni izin çıktı. Neden onu bayıltmadan kürek kemiğinden Haber yerine oturtmuyoruz? Hayır. Yatıştırıcı verildiğinde yerine oturtmak daha kolay. Yatıştırıcı vermenin riskleri var. Çünkü su kaybı kolaylaşır, kurur, kolayca ufalanır.

Ekmeği bozulmadan buzdolabında saklayabiliriz. Böylece küflenmesini önlemiş oluruz. Ancak tazeliği doğal olarak azalacaktır. Bu ekmekler yine kızartılarak veya ısıtılarak rahatlıkla yenebilir. Eğer derin dondurucumuz varsa ekmeği -21 derecede taze olarak uzun süre saklayabiliriz. Soğuk ekmek, ‘Bayat ekmek’ anlamına gelmediği gibi, ısıtıldığında tekrar yumuşaklığını ve lezzetini kazanacaktır. Kuruyan ekmek, nemini kaybeden ekmektir. Canlandırmak için bir tencereye az miktar su koyun ve kaynatın. Su buharı çıkmaya başladığında tencerenin üzerine bir süzgeç yerleştirin ve kuru ekmekleri koyun. Buhar ekmeğe yavaş yavaş nüfuz ettikçe ekmek kaybettiği nemi alacak ve yenilecek kıvama gelecektir.” dedi.

İYİ EKMEĞİ ANLAMANIN TÜYOLARI

Türkiye’de oldukça fazla tüketilen ekmeği alırken bazı özellikleri göz önünde bulundurulması gerektiğini kaydeden Bektaş, bir ekmeğin iyi olup olmadığını anlamanın kolay olduğunu dile getirdi. İşte iyi emeğin anlamanın tüyoları: “İyi ekmeğin üst kabuğu kızarmış, alt kabuğu ise düz ve açık renktedir. Ekmek kabuğunun üstünde kabarcıklar ve şişlikler bulunmamalıdır. Bütün yüzeyin görünümü aynı O kadar çok sayıda Haber otistik çocuğu kaybetmeyi başardığın düşünülürse şaşırtıcı değil. MRI bulgularının, doku örnekleriyle bağlantısını kurman. Kimse bu ölçekte bunu yapmamıştı. Gerçekten de okumuşsun. Elbette okudum. Hakkında konuşmak için zamanın varsa sohbet etmeyi isterim. Acil serviste klinik araştırmaya odaklanmak için alan arıyorum. Departmanınızla işbirliği yapmayı isterim. Yarın öğle yemeği için müsait misin? Çok iyi olur. Peki. Harika. Az önce ne oldu? Kafası ve kollarından yaralı. Beyzbol sopasıyla vurmuşlar. Kendinde. İlgileniyorum. Travma bire alın. Ne oldu? Bilimkurgu toplantısındaydım. Romulanların biri beni dövmeye başladı. Boyunluk getir. Bizleri bayağı galaksiler arası asi savaşçılar olmakla suçladı. Romulanlar, Vulkanların biyolojik kuzenleri olduğu için küstahlık etti. Elbette. Neren ağrıyor? En çok omzum. Kolum da acıyor. Peki. Damar yolu açalım. Biraz morfin verin. Sağ omzu ve sol önkoluna dek boyun röntgeni. Acıyor. Omzun öne doğru çıkmış. Ölecek miyim? Hayır. Bugün değil. Hastayı gördün mü? Aniden çekip gitti. olmalı ve kabuğunun kesinlikle yanmamış olması gerekmektedir. Çünkü ekmeğin üstünün yanık olması, fazla ısıya maruz kalıp çok çabuk kızardığını, içinin ise hamur kaldığını gösterir. Ayrıca tadının ekşi ve yapısının esnek olması gerekir.”

BİR DİLİM EKMEK 1 GRAM YAĞ İÇERİYOR

Bir adet ekmek için gerekli buğdayı harmanlamak yalnızca 9 saniye sürdüğünü vurgulayan BESAŞ Genel Müdürü Mustafa Bektaş, ortalama olarak bir dilim ekmeğin yalnızca 1 gram yağ içerdiğini söyledi. Bektaş şöyle devam etti: “1 bushel buğdaydan, 73 adet, 450 gramlık ekmek üretilebilmektedir. Ekmek, her ırk, kültür ve dindeki insanların ortak olarak tükettiği tek gıda maddesidir. Türkiye Fırıncılar Federasyonu verilerine göre, Türkiye’de her gün 6 milyon ekmek israf ediliyor. Biz ekmeğin taze kalmanın yöntemlerini kullanırsak ekmeklerimiz bayatlamaz.”

Kaynak: CİHAN

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...