Son Dakika
13 Nisan 2024 Cumartesi

Rusya’da Büyük Ölcekli Af 110 Bin Mahkum Salıveriliyor

03 Ocak 2014 Cuma, 20:21
Rusya’da Büyük Ölcekli Af 110 Bin Mahkum Salıveriliyor

Eski Sovyetler Birliği ülkeleri Rusya, Ukrayna, Kırgızistan, Türkmenistan ve Özbekistan’da yılın son günleri af ilanlarıyla geçti. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, Rus Anayasası’nın 20. yıl dönümü dolayısıyla Meclis’te kabul edilen af yasasını onaylamasını ardından binlerce hükümlü salıverildi. “Putin affı” olarak nitelenen af kapsamına, 18 yaşından küçük çocuğu olan kadınlar, hamileler ve 55 yaş üstü kadınlar, 60 yaş üstü erkekler, birinci ve ikinci gruba giren engelliler, Çernobil’den etkilenenlerin yanı sıra asker ve polisler Hiç küçücük Fiat ‘u Haber Haber süper kompakt Aurelia Sport ile kıyaslayabilir misin. Garson, bir şişe viski. Üzerinde ne kadar var? Evden ayrılırken . liram vardı. Öyleyse sen öde. Sana borcum olduğunu da unutturma. Haberler Hayır. Haberler Neden? Şimdilik bunu içelim. Hijyen ha. İç. Haberler Sen niye oturuyorsun orada? Haberler Hadi, iç. Anladın mı biri diğeri Aurelia. Bravo. İyi kaçtın kenara. Ağacın dibinden geçtik. Yavaş, hafif sola kır. Orada ağaç var, yavaş. Fren. İşte geldik. Sarhoşsun sen. Hadi şu şeyi de çıkar. Çıkar şu maskeyi. Ama ben sarhoş değilim. Sen sarhoşsun. Tamam, ben. Ama şimdi uslu ol tamam mı? Haberler Evde kimse yok. Haberler Var, var. Ama edepli insanlar bu saatte hep uykudadırlar. Haberler Edepli insanlar hakkında ne bilirsin sen? Haberler Göreceksin. Haberler Terbiyeli bir çocuk ol. Haberler Sakin Haber Gülmeyi kes. Burada tanınıyorum. Normal davran. Düzgün yürü. Selam Gianna, uyuyor muydun? Affedersin.alındı.

Gözaltında tutulanlar, yargılanmasına tutuklu devam edilenler ve 5 yıla kadar hapis cezası alanlar da aftan yararlanırken, güç ve tehdit unsurlarını kullanarak toplumu tehlikeye atacak suçlardan cezalandırılanlar, daha önce aftan yararlananlar, hapiste ceza alanlar kapsama dahil edilmedi.

Rusya’daki aftan, Kuzey Buz Denizi’nde Gazprom Neft’e ait petrol platformuna tırmanırken gözaltına alınan ve aralarında Gizem Akhan’ın da olduğu Greenpeace üyeleriyle, Putin’ın siyasi rakibi olarak gösterilen ve 2004 yılındaki devlet başkanlığı seçimleri öncesinde 2003’te yolsuzluk suçlamasıyla mahkum edilen iş adamı Mihail Hodorkovski de serbest bırakıldı.

Moskova’daki bir katedralde Putin’i protesto eden Rus Punk Grubu Pussy Riot’ın hapisteki üyeleri de serbest kalanlar arasında yer aldı. Soçi’de 2014 yılında yapılacak olimpiyatlar öncesinde, ülkedeki havayı yumuşatmak amacıyla çıkartıldığı savunulan ve 6 ay içerisinde uygulanacak aftan yaklaşık 25 bin mahkumun yararlanacağı belirtiliyor.Özbekistan’daki aftan Haberler Tabii. Seni bir arkadaşımla tanıştırayım. , bu karım. Memnun oldum, madam. Çıkar şu gözlüğü. Neyi var bilmiyorum. Haberler Bir avukat, ciddi bir kişi. Haberler Belli oluyor. Yakınlardaydık da arkadaşıma dedim ki Haber Haber bize uğrayalım da Haber Haberler Ben odayı hazırlayayım. Hiç gerek yok, Gianna. Bir otel odası tuttuk zaten. Gülmesene be. Beni küçük düşürüyorsun. Çocuk gibi davranıyorsun. Kargaşa için kusura bakma Gianna. Nasıl? Fena değil, değil mi? Haberler Onu birkaç yıl önce görmeliydin. Haberler Viskinden bir yudum otlanabilir miyim? Haberler Hayır, yeterince içtin zaten. Haberler Hayır, ben buna alıştım gibi. Haberler Gerçek karın mı? Haberler Tabii, inanmıyor musun? Haberler Daha önce niye söylemedin? Haberler Sormadın ki. yaşındaydım. Başımız dertteydi alelacele evlendik. Sonra? Hadi bay Cortona, bütün hakikati anlat. Sonra bir şey olmadı Haber Bir gün beni terk etti. Belki de iyi anlaşamadık. Bence kıskanıyordu da. Ama bir kadından değil Haber Haber Cisitalia’mdan. 80 bin mahkum faydalanacak.

Özbekistan’da 12 Aralık’ta anayasanın kabul edilişinin 21. yılı dolayısıyla af ilan edildi. Senetoda oybirliğiyle kabul edilen aftan yaklaşık 80 bin mahkumun faydalanacağı vurgulanıyor.

Afla, suç işlediğinde 18 yaşını doldurmamış olanlar ve 60 yaşını dolduran erkek mahkumlar ile dikkatsizlik sonucu suç işleyenler, toplum için sosyal tehlikesi büyük olmayan veya ağır suç işlemeyen mahkumların serbest kalması öngörülüyor. Yabancı ülke vatandaşlarının da yararlanacağı af kapsamına, mahkumiyetine engel oluşturan ağır hastalığı bulunanlar, özürlüler ve ilk defa ağır olmayan suç işleyenler de dahil edildi. 10 yıldan fazla hapse mahkum edilenlerin cezalarını dörtte bir oranında azaltacak af yasası, 3 ay içinde uygulanacak.

‘EUROMEYDAN AFFI’ İLE 4 BİN KİŞİ CEZAEVİNDEN ÇIKACAK

Hükümetin Avrupa Birliği (AB) politikası nedeniyle bir aydır meydanlarında protestoların eksik olmadığı Ukrayna’da da 4 binden fazla mahkumu kapsayacak af ilan edildi. Protestoların hedefindeki isim Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç’in, 23 Aralıkta imzaladığı af kanununun kapsamına, 21 Kasım’daki gösterilerde gözaltına alınanlar da dahil edildi.

Meydanlardaki muhalifler, af yasasına, “Euromeydan” adını verdi.

KIRGIZİSTAN’DA 3 BİN 500 MAHKUM AFFEDİLDİ

Kırgızistan Meclisi de İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin kabulünün 65. yıl dönümü dolayısıyla afçıkardı.

Yasadan yolsuzluktan hüküm giyenler hariç 3 bin 500 mahkum yararlanacak. En son affın 2011’de çıkartıldığı ülkede, 7 bin 500 kapasiteli cezaevlerindeki mahkum sayısının 17 bine olduğu belirtiliyor. Aftan, müebbet hapis cezası alanların bir kısmı ile yolsuzluk yapan ve suçtan zarar gören mağdurların zararını kapatmayan hükümlüler yararlanamıyor.
Kırgızistan’da af kanunundan yararlanacak mahkumların cezalarının yarıya indirilecek, ilk kez suç işleyenler de serbest kalacak.

‘TARAFSIZLIK AFFI’NDAN 630 MAHKUM SERBEST

Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, Birleşmiş Milletler (BM) tarafından 12 Aralık 1995’te verilen “Daimi Tarafsızlık” statüsünün 18. yıl dönümünde 630 mahkumu serbest bıraktı. Yılda ortalama 3-4 kez af ilan edilen Türkmenistan’da 27 Ekim Bağımsızlık Bayramı’nda bin 2, Kadir Gecesi’nde ise bin 166 mahkum salıverilmişti.

Bu yıl af ilan eden ülkeler arasında Gürcistan da bulunuyor. Af yasasından, aralarında 190 siyasi tutuklunun da bulunduğu yaklaşık 3 bin mahkum yararlandı, 10 bin mahkumun ceza süresi azaltıldı. Kazakistan’da ise af geçen yılın başında kabul edilmişti. Ülke bağımsızlığının 20. yılında çıkartılan yasadan Böyle yaşlı moruk olduğun için Tanrı’ya şükret. Haberler Sen kime moruk diyorsun? Haberler Tamam, size dersinizi vereceğim Haber Şuna bakın. Sakin olun. Kavga etmeyin. Gianna. Hesap lütfen. Sakin olun. Uyarıyorum sizi, ölebilirsiniz. Bıraksana beni. Ne yapmaya çalışıyorsun? Haberler Tutuyordum seni. Haberler Belli oluyor. Belki de o mezarcı kendini Piccoli sanıyordu. Üzgünüm. Bu delileri tanımıyorum bile. Gidiyor musunuz? İyi akşamlar, patron. Madam, saygılarımla. Hödükler selam bile vermiyor. Sanki benim hatammış gibi. Kim takar. Gel otur şöyle. Sigaraları da götürmüşler. Ne yiyorlarmış? Krem karamel. Şuna bak, iğrenç. Sağ ol, . Has arkadaşmışsın. Daha erken müdahale edebilirdim. Haberler Ama korkuyordum. Haberler İnanırım. Yabani hayvanların tekiydiler. Kahretsin. O sarışınla arayı buluyordum. İçine ettiler. Piçler. Sollayamazmışım güya.16 bin 187 mahkum yararlanmış, bunlardan 2 bin 142’si salıverilmişti.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...