Son Dakika
18 Haziran 2024 Salı

İsviçre’de ` trafik çezası yiyen Türk sınır dışı ediliyor

07 Ocak 2014 Salı, 04:51
isvicrede--trafik-cezasi-yiyen-turk-sinir-disi-ediliyor-52cb6b1a7541d

STROPPEL/BASSEL – İsviçre’de 2004-2012 yılları arasında, aşırı hız, ehliyetsiz araç kullanmak, araçla fazla yük taşımak gibi trafik suçları işleyen Karaağaç, en son bir akrabası tarafından tehdit suçlaması ile mahkemeye verildi. İlgili mahkeme bu suçtan kendisine 1 yıl hapis cezası verdi. Erken salıverme veya kefalet hükümlerinden yararlandırılmayan Karaağaç, Burası her zamanki yol değil. Görünüşe göre, bu sabah buluşma yerinizde bir değişiklik var. İşte orada! Kanlı ve canlı. Aman tanrım! Ben yapardım. Bayan Travers büyülerin krallığına hoş geldiniz. Böyle bir yer mi? Evet! Harika değil mi? Her şeyi istediğin gibi yapıyorsun değil mi Walter? Aşağı yukarı. Kesinlikle kitap haklarımın istisnası da dahil. Savaş henüz sona ermedi Pam. Savaş henüz sona ermedi. Sizi çok seviyorum! Bir imza Haber Elbette, elbette. İşte geliyor. Paraf mı? Ondan da almalısınız. Bu bayan iyi niyetli bir yaratıcıdır. Tur yıldızları bu yöne Pam. Sosisli. Uzayın, uzayın! Güzel, işte böyle. Parkın her bölümünde yüksek bir nokta var. Senin yararına olabilir. Macera adasında bir ağaç var. Eğlenceli bir nokta. En iyi kısmı. En iyi kısmı. Üç milyon yaprağa ve Haber Haber dört milyon çiçeğe sahip. İnanılmaz. Dediklerine göre yanlızca Tanrı böyle bir ağaç yapabilirmiş. Efendim. İmzalar mısınız? Al bakalım. Bu daha iyi. İyi günler. Haberler Bay Disney.12 ay tutuklu kaldı. Bu infazın ardından Adem Karaağaç’ın oturduğu Baselland Kantonu yönetimi, Karaağaç’ın daha önce işlediği trafik suçlarını da dikkate alarak, İsviçre’den sınır dışı edilmesine karar verdi.
Geçen Nisan ayında alınan bu karara karşı Adem Karaağaç, Kanton Mahkemesi’nde dava açtı. 2013’ün son günleri sonuçlanan davadan Adem Karaağaç’a sınır dışı kararı çıktı. SINIR DIŞI EDİLMESİ ORANTISIZ CEZA
Adem Karaağaç, DHA’nın sorularını yanıtlarken, mahkemenin verdiği karara itiraz edeceğini söyledi. İsviçre’de doğmuş ve büyümüş olduğunu vurgulayan Karaağaç: şöyle dedi:
“Büyük bir haksızlığa uğradım. Normalde sınır dışı kararları, cinayet, tecavüz, hırsızlık gibi ağır suçlara veriliyor. Ben sadece trafik suçu işledim. Bu önüme konuluyor ve toplum için tehlikeli olduğum söyleniyor. Türk olduğum için böyle bir karar verdiklerini düşünüyorum. Böyle olacağını bilseydim, hiçbir trafik suçu işlemezdim. İşlediğim trafik suçları toplandı ve hiç de adil olmayan sınır dışı kararı verildi. Bu karar caniler, hırsızlar, tecavüzcüler için verilen bir karar. 30 gün Haberler Selam. Nereden geldi? Kim? Sanırım kim olduğunu biliyorsun. Bir gün pencereden içeri uçuverdi. Pencereden içeri mi? Böylesi daha kolay, değil mi Bayan Travers? Halkaları görüyor musun? ayar altınla kaplılar. Buna karşı çıktım ama kulağa hoş geldiğini söylediler. Berbat geliyor. Neden burada olmak istemediğini anlıyorum. Bu yüzden seni tek bir gezintiye çıkaracağım. En favori eğlencemi göreceksin ve sonrasında özgürsün. Merhaba Pob. Nasılsın? Günün keyfini çıkar. Selam çocuklar. Bayan Travers, atlı karıncaya binmenizden onur duyarım. Bu bayan Disney’in en favori atı. Hayır sağolun. İzlemeyi tercih ederim. Bu çoçukların gözünde en harika oyuncak değil. Haberler Hepimizin içinde bir çocuk vardır. Haberler Sizde olabilir Bay Disney Haber Haber ama kesinlikle benim içimde yok. Bit şu ata Pamela! İlk buluşmamızda bana onların ailen olduğunu söylemiştin. Ne demiştim? Mary Poppins, Bankslar. Onlar senin ailen. Çocukların Bay Banks’ın için bir fikri vardı.içinde ülkeyi terk etmem isteniyor. Ben bunu hak etmedim. Çok pişmanım. Burada doğdum. İsviçre vatandaşı olmadım. Daimi oturma iznim var. Şimdi bu da elimden alınmak isteniyor. Askerlik nedeniyle, İsviçre pasaportu almak istemedim. İşim var. Sosyal yarım almıyorum. Yani sınır dışı edilmem için geçerli gerçek bir neden yok.”
Adem Karaağaç’ın Avukatı Alain Joset, mahkemede yaptığı savunmasında, müvekkili için uygun görülen sınır dışı kararının suçun çeşidine göre orantısız olduğunu savunarak, Karaağaç’ın daimi oturma izninin bir yıllık bulunma iznine dönüştürülmesini mahkeme heyetine teklif etti. Ancak mahkeme heyeti, Adem Karaağaç’ın liseyi Türkiye’de okumasını ve Askerliğini Türkiye’de yapmasını gerekçe göstererek, sınır dışı edilmesine karar verdi. KARAR AVRUPA İNSAN HAKLARI NORMLARINA AYKIRI
Sınır dışı konularında uzman olan Avukat Yetki Geçer ise, şöyle konuştu:
“Karaağaç kararında kanton mahkemesi, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinde (AİHS) yer alan hükümleri göz ardı etmiş görünüyor. Sınır dışı kararı işlenen suçla orantılı değil. Ayrıca Adem Karaağaç İsviçre’de doğmuş ve büyümüş. Birinci dereceden akrabalarının tümü İsviçre’de yaşıyor. O nedenle AİHS’ne göre sınır dışı edilmesi mümkün değil. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin bu konuda verilmiş emsal kararları var.”
Mahkemede izleyici olarak bulunan İsviçreli bir kadın ise, “Başından sonuna kadar mahkemedeydim. Adil olmayan bir yargılama yapıldı. Zaten mahkemenin başında hakimler daha mahkeme olmadan Adem’in sınır dışı edilmesine karar vermiş gibi görünüyorlardı. Avukatın bir yıllık B tipi oturma izni ile Ademin tekrar toplum içinde denenmesine hakimler karşı çıktılar. Teklifi değerlendirmediler. Hiçbir olumlu adım atmaya yanaşmadılar. Hakimler Adem’e ailesinin burada mı Türkiye’de mi olduğunu sordular. O da bütün ailesinin İsviçre’de yaşadığını, Türkiye’de akrabası olmadığını söyledi. Bu söylemi de dikkate almadılar. Adem İsviçre’de doğduğu halde, İsviçre’de okula Seni mutlu edeceğini düşünüyorum. Beni bütün gün alı koydun. Bunu söylemek için miydi? Hayır, hayır. Seni parasal kazanç için alı koydum. Seni buna bindirip bindirmeyeceğim konusunda Haber Haber çocuklarla bahse girdik. dolar kazandım. Deh! Bütün örtüler hemen hemen bitti. Günaydın Bayan Travers! Güzel karakterlerim için bu gün nasıl bir korku filmi izleyeceğiz? Siz böyle oturun. Ne işler çeviriyorsunuz? Söylediğin şeyleri Haber Haber ve haklı olduğunu Haber Haber düşünüyorduk. Banks zalim biri değil. Film için yeni bir son hazırladık. Tanrım, umarım hoşuna gider. Haberler Michael şöyle der; Haberler Tamir etmişsin, harika olmuş. Nasıl yaptın? Bir uçurtma tamir etti. İki kuruşluk Haber Haber kağıt ve sicimle Haber Kendi kanatlarını yapabilirsin. Ayakların toprağa basarken havada bir kuş olabilirsin. Uçurtmanın ipini ellerinle sım sıkı tutarak Haber Hadi uçurtma uçuralım Haber Haber en yükseklere. Hadi uçurtma uçuralım Haber Haber havada süzülsün.gitmemesini onun okul yıllarını Türkiye’de geçirmiş olmasını daha önemli gördüler. Oysa Adem buraya tam uyum sağlamış biri. Hayatını burada kurmuş, buraya alışmış. Bunun için sınır dışı edilmesine dayanak olabilecek hiçbir neden yok” dedi.
DHA – Selma GÜVEN STROPPEL

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...