Son Dakika
26 Mayıs 2024 Pazar

Zayıflamanın en önemli unsuru motivasyon

08 Aralık 2013 Pazar, 18:06
zayiflamanin-en-onemli-unsuru-motivasyon-52a498aeedf3f

Zayıflamak da, hayattaki her şey gibi bir amaçtır. Amaca ulaşabilmek için genelde 4-6’ncı hafta arasında, bazı kişilerde de 11’inci haftadan sonra ‘çukur’ su¨reci başlar. Çukur, yaşam koçluğuna göre kişinin Ama sorgusuz inanmak, şans, onun direnci ve Haber benim detaya dikkat etmem sayesinde onu öldürmeye yönelik tüm çabalarımız boşa çıktı. Triyajda ben vardım. Çok fazla beklemedi. Aşırı mide bulantısı vardı ve iki saat bekledi. Sonrasında yatak bulunana dek iki saat daha. Sonra doktor onu muayene edene dek bir saat. Ne yani? Beş saat mi? Hiç fena değil. Daha iyi olabilir. Daha iyi olacak. Ya triyaj hemşiresi böyle bir hasta için Haber test, serum ve mide bulantısı ilacı Haber isteyebilseydi? Ne olurdu? Sevgili Bayan Calder hemen iyileşirdi. Sıkıntıdan kurtulurdu. Yatağa alındığında kaydı yapılabilirdi. Dört saat beklemesini önler, Haber durumu kötüleşmeden sorunlarını bilirdik. Çok güzel bir teori. Bunu üstüne alınıyorsun Sam. Evet. Hemşireyim. Triyaj yapıyorum. Yaptığım işi eleştirirsen alınırım. Güzel. Peki. Alınmamış olsan endişe duyardım. Şimdi stajyerler. Yerinde duramayan Doktor Gates sağlık geçmişini yetersiz almış. Şef doktora danışmadan test istemiş. Meşguldüm. Bu sıradışı değil. Yine yetersizlik ve dikkatsizliğin norm olduğunu iddia ediyorsun. amacına ulaşmak için çıktığı yolda motivasyonunun düştüğü ve amaca ulaşma yolundan vazgeçme eğilimi gösterdiği yer olarak tanımlanabilir. Zayıflama sürecinde iki çeşit çukur vardır.

Fizyolojik çukur: Zayıflama sürecinde kilo vermenizin durduğu hatta sizinle inatlaştığı dönemler olabilir. Bu dönemler genelde; son beş sene içerisinde en uzun kaldığınız kilo veya hiç inemediğiniz vücut ağırlığı ya da artık dikkatinizin ve konsantrasyonunuzun dağılmaya başladığı son 2-3 kilodur. Bu dönemlerde hemen yediklerinizi azaltmak veya egzersize aşırı yüklenmek yerine; sisteminizi gözden geçirmek, beslenme düzeninizde bazı değişiklikler yapmak, yaptığınız egzersiz programının kardiyo/esneme/kas egzersizi oranlarını değiştirmek işe yarayacaktır. Eğer hiçbir şekilde sonuç alamıyorsanız, kan değerlerinizi kontrol ettirmelisiniz.

Psikolojik çukur: Aslında hepimizin içinde farklı oranlarda da olsa bir anarşist yaşıyor. Bu nedenle aynı sistemi uzun süre sürdürmek kişiyi zamanla sıkmaya, bunaltmaya başlıyor. Psikolojik çukurun en sık rastlanan diğer nedenleri ise içsel motivasyonlu insanlarda fazla mükemmeliyetçi olmak veya kesinlikle başaramayacağına inanmak; dışsal motivasyonlu insanlarda ise zayıflamaya başladıktan sonra çevreden gelen ‘daha zayıflama hasta olursun’, ‘böyle çok gu¨zel olmuşsun’ gibi tepkiler hatta Bu beni etkilemenin bir yolu değil. Stajyer doktor. Abby’ydi, değil mi? Gates’in hastanın sağlık geçmişini tam öğrendiğini, onu eksiksiz muayene ettiğini farz ettin. Oysa tam yapmamıştı. Gastroenterite benziyordu. Yetersiz sağlık geçmişi ve muayeneye dayanarak görünen ne ise onu kabul ettin. Stajyerin seni kolay yola yönlendirdi. Sen de şef doktorun Doktor Pratt’e bunu sattın. Üçünüz pürneşe, Haber Bayan Calder’i ölümün kapısına götürdünüz. Yapma. Sepsis, mantıklı bir teşhisti. Mantıklı mı? Evet. Mantıklı mı? Kimse hastanın sağlık geçmişini doğru dürüst öğrenmemiş. Bir gerçek. Teşhislerin yüzde ‘i hastanın yalnızca sağlık geçmişine dayanarak konabilir. Ama kimse hastayla konuşma zahmetine girmemiş. Hangi ilaçları aldığını biliyordunuz. O kolay olan kısmı. Ama bir ay önce hangi ilaçları alıyordu? Bir ay önce Haber üst solunum yolları enfeksiyonu yüzünden iki hafta yüksek dozda Prednizon kullanmış. Steroit, böbrek üstü bezlerini frenlemiş. Adrenal yetersiz kalmış. Tamam ama bu nadir rastlanan bir rahatsızlık. kıyafetlerinin bollaşması ve aynada kendini eskiye göre tatmin eden bir görüntü görmek. Psikolojik çukurdan korunmak için eğer çevreden gelen tepkilerden çok etkileniyorsanız çevrenizi bu konuda uyarmanız gerekir.

Ayrıca bol kıyafetlerinizi göz önünden kaldırmalı, her gün ayna karşısında kendinizdeki değişiklikleri incelemekten vazgeçmeli ve başarılarınızı küçümsemekten veya abartmaktan vazgeçmelisiniz. Hedefinizi parçalara bölerek görmeye başlayın, her küçük hedefe ulaştığınızda kendinizi ödüllendirin. Mükemmeliyetçi olmaktan vazgeçmelisiniz. Diyet bir sebepten bozulduysa bir sonraki öğünden devam edebilir. Tıpkı hayatta önümüze çıkan zorluklara rağmen hayatın devam ediyor olması gibi.

 

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...