Son Dakika
22 Eylül 2020 Salı

ilk yapay kalp nakli gerçekleştirildi İşte Detaylar

21 Aralık 2013 Cumartesi, 08:57
ilk-yapay-kalp-nakli-gerceklestirildi-iste-detaylar-52b53b646dffd

ilk yapay kalp nakli gerçekleştirildi : Pıhtılaşma benzeri sorunlara sebebiyet verebilecek plastik oluşumlar yerine inek derisi kullanılarak geliştirilen “protez kalp”, normal kalbin Anlıyor musun? Evet. Kesinlikle “Bir şey sorma. bir şey anlatma” ilkesini benimsemelisin. Uyum sağlaman için onlardan biri olman gerekir. Nasıl idare edeceğimi biliyorum. iyi giderse kim bilir, belki Haber tıp fakültesini düşünebilirim. Yapma. Gerçekten mi? Senin ne yaptığını görüyorum. Güzel iş. Gerçekten mi? Demek acil servis doktorluğu düşünüyorsun? Hayır. Esnetik cerrahi. O kadar çalışacaksam para kazanmalıyım. Hayır. Örnekler üç hafta önce gönderildi. Anthony Gates, Sarah Riley. Evet, bekleyebilirim. Travma vakası mı getiriliyor? Crohn hastalığı yüzünden fistül. Babalık testi sonucu gelmedi. Sarah nasıl? İyi. Bu konuda konuşmak istemiyor. Bunu düşünüyor olmalı. Hayatını sürdürüyor. Bugün çek defterimi bulmuş ve tüm faturaları ödemiş. Sahi mi? Belki mali müşavir olur. yaşımdayken “Return of the Jedi” nin galası için Haber bütün gün kuyrukta beklemiştim. Bunu yapmasını istiyorum. Yıldız Savaşları manyağı olmasını mı? Hayır. Çocuk olmasını. Hayır. Postayla gelmedi. Bana telefonda söyleyebilir misiniz? Gates. Tamam. Tekrar yollayın. Sen iyi misin? Evet. Sonra görüşürüz. görevini taklit ederek otomatik olarak kan dolaşımı sağlıyor.

Carmat yetkilileri, yoğun bakıma alınan 70 yaşın üstündeki hastanın bilincinin yerinde olduğunu ve ailesiyle konuştuğunu belirtti.

Tamamen yapay bir kalbin hastaya nakledilmesi fikri ilk kez 20 yıl önce ameliyatı yapan Alain Carpentier tarafından ortaya atılmıştı.

Merkezi Paris’te bulunan Carmat, geçen ay klinik deneylerin 2014’te sona ermeden tamamlanmasının planlandığını ve başarılı olunması halinde tamamen yapay kalbin Avrupa’da ve daha sonra da ABD’de pazarlanabileceğini açıklamıştı.

ERKEK ANATOMİSİNE % 86, KADIN ANATOMİSİNE % 20 UYUMLU

Şirket, eylül ayında 3 hastanede yapılacak ameliyatlarla 4 hastada söz konusu kalbin denenmesi iznini almıştı.

Hastalara naklin yapılmasıyla “protez kalbin” güvenliğinin Yoğun bakım bir saat dedi. Kateter laboratuarına gidiyoruz. Durumu istikrarlı mı? Yanında duracağız. Arter açacak olurlarsa kalp yetmezliği tersine dönebilir. Babam. Onu aradık. Geliyor. Yatırım fonumda elli bin dolarım var. First National Bankası’nda. Peki. BUN ve kreatinin seviyesi belli olmuş mu bak. Tamam. Gates. Şikago İtfaiyesi Paramedik Eğitim Programı’ndan kimi tanıyorsun? Herkesi. İşçilerden seni seven var mı? Nereye gidersem gideyim sevilirim. Sam. Gitmeden redüksiyon sonrası filmine bakmamız gerek. Büfeye kadar gidiyoruz. Bana kahve borcu var. Ne? Senin bana donut borcun var. Acil servis teknisyeni olmak isteyen bir dostum var diyelim. Çok zordur. Rekabet fazla. Başvuran sayısı çok. Kardeşim. Kardeşin mi? Aileden yani. Neden söylemedin? Onun kancası olacağım. Nesi? İtfaiyede yükselmen için içeriden birine ihtiyacın vardır. Kardeşine yardım edeceğim. Merak etme. Bundan sonra hocasıyım. Sana kahve ısmarlayacağımı nereden çıkardın? Dizimi mahvettikten sonra en azından bunu yapabilirsin. Kırılmadı bile. inceleneceği testlerin ilk aşaması gelecek ay tamamlanacak. 6 ay sürecek ikinci aşamada ise söz konusu kalbin etkisi değerlendirilecek.

Kalp yetmezliği son safhada, hayatta kalma ihtimali çok az olan hastalara umut olan yaklaşık 900 gram ağırlığındaki yapay kalbin fiyatı 140 bin-180 bin avro. Fransa’da normal kalp nakli ise 250 bin avroya mal oluyor.

Tamamen yapay kalp, erkeklerin anatomisine yüzde 86, kadınlarınkine yüzde 20 uyumlu. Ancak Carmat, kadınlara daha fazla uyum sağlayabilmesi için yapay kalbi küçültmeyi planlıyor.

 

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...