Son Dakika
16 Temmuz 2024 Salı

Angola’da Müslümanlara Kısıtlamalar Yapıldığı Doğru değil.

27 Kasım 2013 Çarşamba, 03:09
angolada-islamin-yasaklandigi-dogru-degil-529541c59561a

Angola’da  Müslümanlara Kısıtlamalar Yapıldığı Doğru değil.

Angola’da yaşayan Müslümanlar kesim, ülkelerinde İslam dininin engellendiğini ve camilerin ibatdete kapatılacağı yönündeki medyada çıkan haberlerin gerçek olmadığını belirtti.
Angola’nın başkenti Luanda’dakiİmparator karargaha gelmeyecektir, ancak ‘un evine gelebilir. Sivil bir ziyaret olacak öyleyse. Bir fincan çayla yıllık haneden kurtulacak. Majesteleri İngilizce konuşup anlayabiliyor, ama yanlış anlaşılmalardan kaçınmak için, bütün iletişim tercümanlar aracılığıyla olacak. Oturun, Haber. Evet, efendim. Majestelerinin sureti sadece mahkemece izinli bir fotoğrafçı tarafından belirli bir mesafeden çekilebilir. Majesteleri ziyareti boyunca hiçbirşey yiyip içmeyecek. Konukseverlik gösteremeyeceğimizi mi düşünüyorsunuz? Tabiki de hayır Baş Komutan. Baş Komutanlık gerekeni yapacaktır. Anlamalısınız, Japon İmparator’u şimdiye kadar hiç bir yabancı tarafından çağrılmadı, bu yüzden uyarıda bulunmam Nuru’l-İslam Camisi imamı Şeyh Osman İbn Zeyd, “Angola hükümetinin camileri kapatma kararı aldığı doğru değildir. Kültür Bakanlığı ve Din İşleri Direktörlüğü ile iletişim halindeyiz, bize böyle bir şeyin olmadığına dair bilgi verdiler” dedi.
Belirli bir caminin kapatılma kararının o camiye özgü bir düzenlemenin bir parçası olduğunu ifade eden Zeyd, “Bu tür düzenlemeler kiliseler de dahil tüm ibadethaneler için uygulanır” diye konuştu.
Zeyd, Angola’nın ikinci büyük kenti Huambo’daki bir caminin kısa süreliğine kapatılmasına dair, “Cami perşembe günü kapatıldı, Kültür Bakanlığı’ndan bir yetkili beni arayarak caminin Cuma günü yeniden ibadete açıldığını bildirdi” ifadelerini kullandı.
İslam dinini anlatmak amacıyla Angola’yı sık sık seyahat eden Zambiyalı İslam âlimi Şeyh Zübeyr İsa, harap haldeki bazı camilerin yeniden yapıldığını ancak bu camileringereken bazı önemli adap kuralları olacaktır. Majestelerinin elini sıkmamalı yada ona dokunmamalısınız. Majestelerinin gözlerine direkt olarak asla bakmamalısınız. Gölgesine basmamalısınız. Majesteleri ile otururken, soluna oturmalısınız. Majesteleri asla ismiyle hitap etmemelisiniz. Sanki İmparator değil, Tanrı’yla tanışacağım. Siz Tanrı’ya ne diyorsunuz? Haber, son kararınızı vermeden önce, bilmeniz gereken birşey var. Durumunuzu tehlikeye sokacak, herhangi bir şey olup olduğunu sordunuz. Herşey burada. Size daha önce belirtmeliydim efendim. Ah, evet. Haber her zamanki titizliği ile işini yaptı. Bunları geçen gece getirdi. Birini korumak için plan subaylarını başka hedeflere yönlendirdim efendim. Bak, .. bu operasyonda tek bir Amerikalı ölmedi. Bunu yeniden alevlendirmek için bir sebep görmüyorum. Peki ya, Haber ? Dikkatli değerlendirmelerimden şu sonuca vardım ki, Haber işe yaramaz herifin teki resmen ibadethane olarak gösterilmediğini doğrulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Camilerin yıkıldığı doğrudur, bunun nedeni ise camilerin ibadethane için ayrılmış yerlerin dışında inşa edilmesidir. Angola’da birçok meslektaşımla konuştum ve Müslüman cadı avı iddiasının doğru olmadığını söyledi.”
Angola’da Müslüman kimliğiyle bilinen sivil toplum örgütü İslami Kanatlar üyesi El-Hacı Cadi, camilerin kapatıldığı yönündeki haberleri yalanlayarak, “Nuru’l-İslam Mescidi’nde daha yeni namaz kıldım. Medyada çıkan haberleri gördüm ve tüm söyleyebileceğim Luanda’da Müslümanların güvende olduğudur” şeklinde konuştu.
Doktora çalışmasını Medine İslam Üniversitesi’nde tamamlayan İmam İbn Zeyd de Angola hükümetinin İslam karşıtı olmadığını belirtti.
Hükümetin bu yönde bir kararının olmadığı kaydeden Zeyd, “Eğer hükümet İslam karşıtı olsaydı, Huambo’daki camiyi çoktan kapatırdı. Aksine hükümetin İslam’ı tanıma yönünde iyi niyet taşıdığını düşünüyorum” dedi.
Zeyd, hükümetin Angola’da halen faal 200′den fazla ibadethaneyi düzenlemeye çalıştığını aktararak, “Bu yılın sonuna kadar İslam dinini tanımalarını umuyoruz” görüşünü dile getirdi.
1990′ların başında ilk defa Angola’Haber Bonner Majesteleri sizinle tanışmanın ayrıcalık olduğunu söylüyor, Haber Japonya’ya hizmetlerinizden ötürü teşekkür ediyor. Lütfen, içeri gelin. Haber içeride bekliyor. Gerçekten Haberler sizi ağırlamak büyük şeref, Majesteleri. Teşekkürler. Ben teşekkür ederim. Resim çekileceğiz. Hayır, mümkün değil. Maje Haberler Majesteleri, ben ve tercüman olacak, siz geri kalanlar kütüphaneyi gezecek. Ama plan bu değildi. Sekiya. Size geldim, Haber , bütün olanların sorumlusu olarak tek başıma geldim. Bu ceza umarım Japonya’ya değil, bana verilir. Memnun olurum. Lütfen oturun. Bunu ceza ile ilgisi yok Haberler Majesteleri. Yardımınıza ihtiyacım var. Japonya’yı yeniden ayaklarının üstünde tutabilmek için ya geldiğini ifade eden Zeyd, “O zamanlar burada İslam diye bir şey yoktu. Angola hükümeti cami inşa etmemize izin verdi. Tüm ülkede bugün 130′dan cami bulunuyor” bilgisini paylaştı.
18 milyon 500 bin nüfusa sahip Güney Afrika ülkesi Angola’da resmi olmayan rakamlara göre yaklaşık 90 bin Müslüman yaşıyor.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...